Tackle Cancer

Tackle Cancer

Cancer is a disease that has impacted all communities, most of our families, and many of our football teams throughout Minnesota. For the past 29 years, Randy Shaver has been there every Friday night in the fall covering high school football.

The Randy Shaver Cancer Research and Community Fund partnered with the MFCA to challenge every high school football team to sponsor at least one “Tackle Cancer” night during the months of September and October. Fans attending the game can made donations towards funding additional cancer research and together we are “Tackling Cancer.”

A Special Thank You

Thank you to all of the schools who participated in last year’s tackle cancer. Over $120,000 was raised for Minnesota’s cancer community.

Attend Tackle Cancer Kick-off At Moes

Mark your calendar for Saturday, August 16. Tackle Cancer will kick off with an event at Moes featuring the Tony Williams band, GB Leighton and a special guest appearance from NBC’s “The Voice” Kat Perkins. Rain or shine bring the whole family to Moes. Their will be no cover charge in lieu of a suggested $10 donation. Moes is located at 2400 Highway 10 in Mounds View.

Famous Dave’s Tackle Cancer Breakfast Fundraiser

Saturday, September 21 from 8am to 10am
View Flyer

Potbelly Tackle Cancer Fundraiser

Wednesday, September 24 from 6:00pm -8:00pm
View Flyer


Friday, September 5:

Milaca (Foley)
Paynesville (ACGC) (JG)
Totino-Grace (Hopkins)
St. Thomas Academy (Tartan)
Coon Rapids (Jefferson)
DeLaSalle (Edina)
Proctor (Hermantown)
Sartell-St. Stephen (Alexandria)
Rockford (Holdingford)
Minnewaska (BOLD) (JG)
MACCRAY (Dawson-Boyd)
Thief River Falls (Dilworth-GF)
Minnehaha Academy(Providence Academy)
Northfield (Mankato West


Friday, September 12:

Centennial (Elk River)
Holy Family (New London-Spicer)
Mound-Westonka (Orono)
Armstrong (Blaine)
Monticello (St. Michael-Alb.)
Tartan (Simley)
Albany (St. Cloud Cathedral)
Foley (Becker)
Pelican Rapids (Barnesville)
Lake City (Plainview-EM)
Glencoe-Silver Lake (Hutchinson)
Tracy-Milroy-Balaton (Lac Qui Parle Valley)
Willmar (Sartell)
Waterville-EM (Medford)
Eden Valley-Watkins (Rockford)
Mayer Lutheran (Norwood-YA)
Blue Earth (United South Central) (JG)
St. Peter (Jackson County Central)
Nevis (Kelliher Northome)
Red Lake County (Fertile-Beltrami)
Little Falls (Milaca)
Mora (Zimmerman)
St. Agnes (S.P.A.)
Lakeville South (Eastview)
Verndale (Bertha-Hewitt)
Marshall (Fairmont)
Champlin Park (Andover
Chaska (Chanhassen
South St. Paul (Henry Sibley)
Underwood (Wheaton)
Chaska (Chanhassen)
New Ulm (Waseca)

Saturday, September 13:
Hamline (Macalester)
Crown College (Westminster)
Southwest MN State (Crookston
University of St. Thomas (Wisconsin-Lacrosse)

Friday, September 19:
Lakeville North (Prior Lake)
Totino-Grace (Wayzata) (second game)
Blaine (Coon Rapids)
Zimmerman (Foley)
St. Francis (Cambridge-Isanti)
Fridley (Holy Angels)
St. Cloud Cathedral (Little Falls)
Hastings (South St. Paul)
Eagan (Rosemount)
Frazee (Hawley)
Dawson-Boyd (Lac Qui Parle Valley)
Belle Plaine (Mayer Lutheran)
Fairmont (Blue Earth)
Farmington (Apple Valley)
Perham (Roseau)
Faribault (Austin)
St. Cloud Cathedral (Little Falls)
Aitkin (Pine City)
North Branch (Duluth Denfeld)
Forest Lake (Cretin-Derham Hall)
New Prague (Delano)
Richfield (Jefferson)
Roseville (Moundsview)
Barnum (Hinckley-Finlasyon)
Pierz (Howard Lake-Waverly-Winsted)
Mahnomen (Lake Park)
Maple Grove (Champlin Park)

Saturday, September 20
Gophers (San Jose State)
St. John’s (Concordia)
Minnesota Valley Lutheran (Red Rock)

Friday, September 26:
Benson (Morris) (Joint Game)
Minnetonka (Edina)
White Bear Lake (Stillwater)
Springfield (Cedar Mt. Comfrey)
St. Croix Lutheran (St. Agnes)
Maple Lake (Rockford)
Pine City (Braham)
Melrose (ACGC)
Mesabi East (Barnum)
Mabel-Canton (Spring Grove)
Fergus Falls (St. Cloud Apollo)
Osseo (Anoka)
Shakopee (Burnsville)
Wheaton (Hancock)
Andover (Blaine)
Buffalo (Princeton)
East Ridge (Roseville)
Moundsview (Forest Lake)
St. Anthony (DeLaSalle)
Staples Motley (Warroad)
Cambridge-Isanti (Rogers)
Delano (Waconia)
Hutchinson (New Prague)

Saturday, September 27:
Rocori (Bemidji)
Highland Park (St. Croix Central)
Brainerd (St. Cloud Tech)
Concordia-Moorhead (St. Olaf)
Carleton College (Bethel)

Sunday, September 28:
Vikings (Atlanta)

Thursday, October 2:
Edina (Wayzata)
Jefferson (Cooper)
Benilde-St. Margaret’s (DeLaSalle)
Eden Prairie (Minnetonka)
Henry Sibley (Hill Murray)

Friday, October 3
Kerkhoven-MS (Browerville)
St. Cloud Apollo (Willmar)
Chisago Lakes (North Branch)
St. Michael-Albertville (Duluth East)
Park (Woodbury)
West Central Area (Upsala/Swanville)
Kelliher/Northome (Hilll City)
Sauk Rapids-Rice/St. Cloud Tech (JG)
Litchfield (Glencoe-SL)
Rogers (Monticello)
Stillwater (Cretin-DH)
Bemidji (Brainerd)
Mankato West (Rochester Century)
Kimball (Maple Lake)
Watertown-Mayer (Mayer Lutheran)
Orono (Waconia)
Henry Sibley (Hill Murray)
Park Rapids (Detroit Lakes)
Park Center (Spring Lake Park)
Princeton (St. Francis)
Pequot Lakes (East Grand Forks)

Saturday, October 4
Providence Academy (Breck)
Two Harbors (Duluth Marshall)

Friday, October 10
Glenville-Emmons (Mabel-Canton)
Spring Lake Park (Andover)
Dassel-Cokato (Glencoe-SL)
Burnsville (Lakeville North)
Washburn (Southwest)
Prior Lake (Farmington)
Columbia Heights (Concordia Acad.)
Breck (Blake)
Waconia (New Prague)
Kasson-Mantorville (Cannon Falls)
Granada-Huntley/East Chain/Truman (??)
Apple Valley (Eastview) JG
Becker (St. Cloud Cathedral)
Hawley (Barnesville)
Hill-Murray (South St. Paul)
Big Fork (Ely)
Cretin DH (Lyle/Pacelli)

Saturday, October 11:
Irondale (Totino-Grace)
Minnesota State Moorhead (Northern State)
Albert Lea (Red Wing)

Wednesday, October 15:
Waseca (St. James)
Waubun (Rothsay)
Mpls Southwest (South)
Moorhead (Bemidji)
Woodbury (Cretin-Derham Hall)
Elk River (Blaine)
DeLaSalle (Columbia Heights)

Saturday, October 18:
Crookston (Mary)
Gustavus (St. John’s)
Bethel (University Chicago)

Saturday, October 25:
St. Olaf (Augsburg)
UMD (Bemidji State)
Macalester (Lawrence University)

Saturday, November 1:
MSU-Mankato (University Sioux Falls)
Augsburg (St. John’s)
Northwestern (MacMurray Cololege)

Saturday, November 8:
Winona State (Southwest)